Ukraine's.Inside.Review

Україна: погляд зсередини

Публікації

Фейкові акаунти Facebook: основні ознаки та правила виявлення

За статистикою, 25,59 мільйона українців користуються мережею Інтернет, що становить 58% населення країни.
Фейкові матері дітей із хворобами, які неможливо ні запам’ятати, ні вимовити, фейкові АТОшники, що потрапили у скрутне становище – усі вони звертаються до незнайомих людей по фінансову допомогу – таке на Facebook можна побачити мало чи не щодня. Усе це – здібельшого шахраї, що паразитують на людському співчутті.
Трапляються серед них і “просунуті” (такі як “Беатрис Бустар”, про яку було розслідування Radio Canada). Або, наприклад, від вашого друга приходить повідомлення на кшталт: «Натисніть на це посилання, щоб побачити велике відео на YouTube із вами». Після кліку ваші паролі потраплять до зловмисників, і розсилка піде по списку ваших друзів із таким самим текстом. Таким чином, шахраї отримають не лише ваші особисті дані, а ще й перетворять ваш акаунт на елемент злочинної мережі. Facebook прокочуються цілі хвилі таких епідемій.
У самій соцмережі це не вважали проблемою, поки у США не вибухнув виборчий скандал. З’ясувалося, що, вкидаючи «фейки» і формуючи громадську думку, можна вплинути на результати голосування. Навіть досвідчені експерти у сфері IT були вражені, як багато фейкових персонажів, які додавалися до виборців у друзі, наплодила російська «фабрика тролів». І керівництву Facebook довелося реагувати.
Засновник Facebook Марк Цукерберг зробив заяву щодо можливого втручання Росії у вибори у США та розповів, як Facebook протистоятиме спробам втрутитися у вибори:

Live discussing Russian election interference.

Live discussing Russian election interference and our next steps to protect the integrity of the democratic process.

Опубліковано Mark Zuckerberg Четвер, 21 вересня 2017 р.

Своєю чергою, директор служби безпеки Facebook Алекс Стамос заявив:

намагаючись відстежити зв’язок між можливим втручанням Москви у вибори в США і рекламними оголошеннями у Facebook, у соцмережі знайшли приблизно 470 фейкових акаунтів і сторінок. Вони з червня 2015 по травень 2017 років придбали близько 3 тисяч оголошень на загальну суму 100 тисяч доларів. Були пов’язані один з одним і, ймовірно, діяли з Росії

Масштаби проблеми, або точніше – катастрофи, важко усвідомити. 25 червня 2018 р., на слуханнях в Європарламенті, директор з питань політики конфіденційності Facebook Стів Сеттерфілд повідомив:

Багато в чому завдяки прогресу у сфері штучного інтелекту ми можемо ідентифікувати такі акаунти у момент їх створення. Блокуємо близько двох мільйонів щодня

60 мільйонів фейкових акаунтів виявляють щомісяця, і це лише вершина айсбергу. Для користувача це означає: якщо кількість друзів в соцмережі Facebook обмежена 5000, то серед них причаїлися у середньому 50-100 «тролів». Через них «вкидають» потрібну замовникам інформацію. У якийсь момент ці псевдо-друзі можуть за командою масово поширити посилання на вірус – в особистих повідомленнях, яким ми звикли довіряти.
Десятки мільйонів ботів, які щомісяця вичищає сам Facebook, проблему не вирішують –  пошукові механізми недосконалі. Самі користувачі рідко детально вивчають своїх «друзів».
П’ятий рік триває російська агресія в Україні. Інформаційна її частина почалася задовго до Євромайдану. Достатньо згадати публікації про ферму тролів з Ольгіного, про яку Марк Цукерберг написав:

Це російське агентство неодноразово діяло оманливо і намагалося маніпулювати людьми в США, Європі та Росії… Цей конкретний набір сторінок і облікових записів використовувався для людей в Росії і російськомовних людей в сусідніх країнах, таких як Азербайджан, Узбекистан та Україна

2019-го в Україні мають відбутися президентські та парламентські вибори. Якщо російські ботоферми змогли вплинути на американські вибори, українських вони не оминуть. Тому вже зараз кожному варто «перетрусити» свої «френд-листи».
У віртуальному спілкуванні способів вирахувати фейковий акаунт небагато. Як це зробити і якими критеріями користуватися?
Ремесло створення фейкових акаунтів розвивається. В Інтернеті можна зустріти детальні інструкції:

Как создать фальшивый профиль на Facebook
Как плодить аккаунты для рекламы в Facebook
Как не надо вести фейковый аккаунт

З абсолютною достовірністю ви можете перевірити акаунт, лише якщо знаєте його власника особисто. Просто перепитайте його.
Навіть якщо акаунт належать відомій людині та має синю галочку біля імені, це ще не означає, що людина сама його веде:

Такі акаунти часто ведуть найняті люди, які пишуть та відповідають від імені роботодавця. Але він несе щонайменше репутаційну відповідальність за слова, підписані його іменем. Тому такі акаунти не можна вважати фейковими.
Щодо менш відомих людей, перевірити їхні акаунти все-таки можна. Зверніть увагу на кілька деталей:

У вас у друзях уже є ця людина?

Це найочевидніше. Все, що потрібно зробити – подивитися, чи є у вас друг на Facebook із таким самим ім’ям або аватаркою. Є кілька причин створювати більше одного акаунту. Якщо ваш знайомий вже у списку друзів, і вам прийшов ще один запит у друзі від людини з ідентичними ім’ям та прізвищем, логічно було б запитати у обох: «У тебе що, два акаунти?».

Перевіряйте аватарки!

Підозрілі ознаки, на які потрібно звертати увагу в аватарках:

  • аватарка зовсім відсутня або замість фото людини – фото тварини або малюнок. Це не є безумовною ознакою фейкового акаунту. Можливо, автор соромиться своєї зовнішності. Але у звичайної людини серед малюнків трапляються й фото. Добре, якщо в акаунті є фотоальбоми з обличчям власника. Ще краще, якщо його позначили друзі на своїх фото. Якщо ви вже знайомі з кимось із них, можна спитати, хто у них на фото.

  • якщо в акаунті – набір випадкових фото без лайків або коментарів, то він – або новостворений, або фейковий.
  • інколи в акаунтах реальних людей стоять зображення акторів, політиків, відомих особистостей. Але навряд чоловік поставить на аватарку жіноче обличчя чи навпаки. У фейкових акаунтів таке трапляється часто.
  • часто для аватарок використовують фото випадкових людей із Інтернету. Можна перевірити їхнє походження за допомогою сервісів:

google.com.ua
tineye.com
bing.com

Вони не замінюють один одного. Якщо перший не знаходить, варто перейти до другого і третього. Можна також дзеркально відобразити фото (повернувши навколо вертикальної осі) та/або конвертувати у відтінки сірого і здійснити пошук знову. Ці операції зручно робити за допомогою сервісу imgonline.com.ua
Якщо й після цього не знайдете першоджерело, це ще не означає, що фото – оригінал. Можливо, його взяли з джерела, яке не індексується пошуковими роботами, або повернули під кутом. Тому пошуковики не можуть розпізнати його і співставити з оригіналом.
Добре, якщо в акаунті є багато фото власника, зроблених у різний час та в різних ситуаціях. Не факт, що вони не крадені з чужої анкети або іншої соцмережі, але їх наявність – свідчення щонайменше того, що на акаунт витратили трохи більше часу. Перед вами може бути як акаунт реальної людини, так і “продуманий” бот.
Однією з ознак, що акаунт може бути фейковим, є гламурне студійне фото, занадто патріотичне чи у вишукано національному стилі. Приклади:

Фейкові акаунти створюють із різною метою. Не завжди вона вимагає маскувати «фейковість». Деякі навіть не намагаються видавати себе за реальних людей. Приклади:

За допомогою таких акаунтів їхні власники просувають якісь товари чи послуги: страхування, ювелірні прикраси, брендовий одяг, турагенції, меблі, нерухомість тощо. Такі акаунти легко виявити, Але великої шкоди вони не завдають.

Звертайте увагу на імена!

Явно вигадане ім’я має бути приводом для уважнішої перевірки акаунту.

Перевірте URL акаунту

Facebook дозволяє користувачам зайти в «Основні налаштування облікового запису» і змінити URL свого акаунту з набору цифр на персоналізовані. Наприклад:

Зверніть увагу на Нотатки: «Ваше имя пользователя должно включать ваше настоящее имя», тобто фантазії при виборі імені користувача повинні бути дещо обмеженими.
Але власники фейкових акаунтів цим не переймаються:

Sofiia Artemchuk

Як бачимо, у цього акаунту одне ім’я не відповідає іншому. Якщо прізвище ще може не співпадати (якщо це акаунт жінки, яка вийшла заміж і взяла прізвище чоловіка) то «Вікторія» навряд чи перетвориться на «Софію». Тому це – важлива ознака бота.

Заповненість акаунту

У акаунта має бути заповнено не лише місце, звідки родом людина, а й закінчена нею школа, учбовий заклад чи підприємство, де вона працює. Шукати однокласників, одногрупників або колег – нормальна поведінка реальних людей. Важливий елемент –  дата народження.

Порийтесь у списку друзів

Не забудьте перевірити, чи є у вас спільні друзі. Якщо їх немає – це привід запідозрити, що акаунт – фейковий. Але їхня наявність теж не є свідченням справжності. Багато людей додають у друзі всіх, хто попроситься.

Подивіться на публікації

У реальних людей інтереси не обмежуються однією чи двома темами. На їхніх сторінках часто бувають публікації на широкий спектр тем – від дітей і домашніх тварин до політики. Фейкові акаунти створюють для просування чогось одного. Навряд чи на такій сторінці буде велике розмаїття тем.
Реальна людина не буде читати один-два сайти і ділитися посиланнями лише на їхні публікації. Така поведінка – ознака того, що акаунт або фейковий, або його власник працює на цей сайт.
Навряд чи реальна людина буде лише репостити чужі картинки та посилання без жодних коментарів.
Нерегулярність публікацій теж вказує на фейковий акаунт. Ми регулярно заходимо у Facebook почитати повідомлення та стрічку новин. У фейковий акаунт заходять лише, аби виконати дію, пов’язану з метою його створення.

Напишіть особисте повідомлення

На запрошення дружити напишіть у Messenger – «Привіт! Ми з Вами вже знайомі?” З відповіді або з її відсутності можна багато зрозуміти.

Перевірте знання української

Людині яка вказала в акаунті, що вона з України, є сенс писати українською. Навіть якщо у житті вона спілкується російською, української не може не знати. Якщо відповіді не буде або буде недоречною, вас можуть дурити.

Масові навали фейкових акаунтів

Час від часу на Facebook починається навала фейкових акаунтів. З останніх випадків – у друзі починають масово проситися красуні-іноземки з однаковими акаунтами, на сторінках яких є пости з однаковим для всіх текстом – «I Love Ukraina …. and Tradition Cultural . Мені подобається традиційна культура. Удачи вам».
У всіх на аватарках красуні в українському одязі. А в анкетах вказано, що вони родом з Індонезії тощо.

Усі ці акаунти легко ідентифікуються як фейкові. Для цього достатньо звернути увагу на аватарку, на невідповідність імені та URL та дані в профілі.
Про те, що навала організована з одного центру, вказує масовість та однаковість таких акаунтів. Часто дата їх створення відрізняється на 1-2 дні, а після створення та масового додавання друзів активність відсутня. Це «сплячі агенти»:

Oksana Hudzik
Veronika Marchuk
Anastasiya Bagan
Christina Kostiuk
Lisa Koval
Alex Bula
Vika Panasuk

Пошукайте такі акаунти самі і зверніть увагу, чи вони не у ваших друзях чи друзях друзів.
Такі навали легко виявити. По-перше, не ви, так хтось інший її помітить і поділиться з вами. По-друге, на створення продуманого бота потрібен час. При масовому «виробництві» його не вистачає. Тому окремі фейкові акаунти однієї ботоферми схожі один на одного як близнюки. Якщо один з них ще сяк-так може потрапити до вас у друзі, то кілька однотипних відразу викличуть підозру.
Остання масова навала ботів теж видавала себе «конвеєрним» походженням. У всіх акаунтів були дівчачі аватарки. У кожної у розділі «Про себе» були мудрі вислови:

Ці гасла у поєднанні зі студійними фото не можуть не викликати питання.
Такі навали трапляються не щодня, але з наближенням виборчого процесу, скоріш за все, їх стане набагато більше.

Що робити у разі виявлення фейкового акаунта?

Відправте скаргу на Facebook і попередьте друзів, які з ним уже “зафренджені”.
На головній сторінці профілю можете натиснути на значок «більше» (три крапки) поруч із фото профілю. У спливаючому вікні оберіть «Залишити відгук або скаргу». З’явиться ще одне вікно. У ньому виберіть «Фальшивий обліковий запис».
Коли це зробите, Facebook знатиме, що цей акаунт – підозрілий.

Не лінуйтесь боротися з фейковими акаунтами

Навіть якщо вони мають вигляд нешкідливих і поширюють котиків та смішні картинки, невідомо, які фейки вони “вкидатимуть” ближче до виборів або у разі загострення воєнних дій.

UPD 1: Щодо фейкових акаунтів у Twitter

Фейкові акаунти, або боти, є у кожній соцмережі. Їх налічуються мільйони. Зокрема, у Twitter діє незліченна кількість політичних ботів, які створені, аби рекламувати “своїх” політиків і “мочити” конкурентів.
Розслідувачі Bellingcat пояснюють, що твіттер-бот – це акаунт, який ведеться програмою, приблизно як літак, що його веде автопілот. Вони називають 12 способів розпізнати бота. Утім, усі ці методи не дають 100% гарантії.
Дізнатися, які саме методи визначення фейкових акаунтів у Twitter виділяють розслідувачі Bellingcat, можна з інфографіки.

UPD 2: І окремо про російські соціальні мережі «ВКонтакте», «Однокласники», сайти Mail.Ru Group тощо

15 травня 2017 р., Указом Президента України введено у дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України, що передбачає застосування нових санкцій проти російських фізичних і юридичних осіб. У списку – російські соціальні мережі «ВКонтакте», «Однокласники», сайти Mail.Ru Group тощо.
Згідно з Указом, Інтернет-провайдери зобов’язані заблокувати доступ до цих ресурсів. Але деякі користувачі продовжують використовувати російські соцмережі. Вищенаведені поради навряд їм допоможуть. Але допоможуть розпізнати фейкові акаунти вам і вашим друзям.

Юрій СМОЛА

«Україна: погляд зсередини»

Print Friendly, PDF & Email

LEAVE A RESPONSE

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *