Ukraine's.Inside.Review

Україна: погляд зсередини

Публікації

Фейкові новинні сайти: основні ознаки та правила виявлення

 • Новинний сайт (або сайт новин) (англ. news site) — мережевий медіаресурс, який складається із об’єднаних між собою (як за змістом, так і за навігацією) веб-сторінок і спеціалізується на новинному контенті й виконує функцію ЗМІ в Інтернеті.

 • Фейкові новини, Фейк-ньюз(-с) (від англ. fake news — підроблені / шахрайські / фальшиві новини) — підробка чи імітація новин (маніпулятивне спотворення фактів; дезінформація), яку створено з ігноруванням редакційних норм, правил, процесів, прийнятих у ЗМІ для забезпечення відповідності та перевіреності, та яка не витримує жодних, навіть поверхневих, перевірок на відповідність та реальність, але, незважаючи на це, має потужний вплив на свідомість великої кількості людей.

 • Фейковий новинний сайт (або сайт-сміттярка) (англ. fake news site)  мережевий медіаресурс, який складається із об’єднаних між собою (як за змістом, так і за навігацією) веб-сторінок і спеціалізується на новинному контенті який складається з суміші новин та фейкових новин у різних співвідношеннях.

У минулій публікації ми розглянули фейкові акаунти Facebook, їх основні ознаки та правила виявлення. Ця публікація напряму пов’язана з першою через те що фейкова інформація потрапляє у соціальні мережі не лише через фейкові акаунти, а й через реальних людей, яких було введено в оману публікаціями на фейкових новинних сайтах і вони стали “корисними ідіотами”, що поширюють фейки та вводять в оману своїх друзів та читачів. Тобто довірливі читачі самі стають поширювачами фейків, наче як ті вампіри, що кусають оточуючих і перетворюють їх на вампірів та носіїв вампіризму. Тому деякі вдалі фейки, що потрапляють до певного середовища поширюються зі швидкістю епідемії. Саме тому це є проблема яку потрібно вирішувати. І її вирішують! Наприклад, проєкт “По той бік новин” опублікував таблицю сайтів-сміттярок:

Саме дослідження, його методологію та підходи можна почитати тут: texty.org.ua

Питанням фейкових сайтів займаються й кілька інших проектів, наприклад, список сайтів з фейковими новинами. Безумовно це цікава і корисна робота. Єдина проблема у тому, що пересічний користувач Інтернету навряд чи її запам’ятає, а якщо й запам’ятає, то фейкові новинні сайти з’являються постійно, а підтримувати цю таблицю в актуальному стані задача занадто важка. Вже існують наробітки у яких зібрано ознаки, які можуть вказати на фейки. А у цій публікації буде викладено як відрізнити фейкові новинні сайти.

Перше, що необхідно усвідомити це те, що фейкові новинні сайти не обов’язково викладають kbit фейкову інформацію. Наприклад, на такому сайті може стояти погодний інформер який показуватиме вірну температуру у Вашому місті, або якийсь відсоток публікацій на ньому буде цілком правдивий, але такий новинний сайт від цього не стане новинним.

Всі фейкові новинні сайти діляться на кілька груп:

– За метою створення:

 • Фейкові новинні сайти створені навмисно для дезінформації своїх читачів. Такі сайти відрізняються якістю пророблення окремих елементів.
 • Фейкові новинні сайти створені для заробітку на показах реклами. Такі сайти відрізняються великою кількістю різноманітної реклами (банери з одного чи з двох боків та рекламні блоки розміщені між абзацами в тексті публікації).

– За походженням фейкові новинні сайти бувають зовнішні та внутрішні:

 • Зовнішні фейкові новинні сайти керуються ззовні України та в інтересах інших країн. Наприклад “Страна.уа” “Русская весна”, “Патріоти України”, “Диванна сотня” є зовнішніми фейковими новинними сайтами створеними під патронатом ФСБ саме для інформаційних диверсій проти України.
 • Внутрішні фейкові новинні сайти є сайтами, створеними для політичної боротьби між окремим політичними та олігархічними кланами України. В Україні цим займаються загальнодержавні ЗМІ – “112”, “5 канал”, “NewsONE”, “ПРЯМИЙ”, “1+1”, “ZiK” тощо та ЗМІ місцевих “князьків” – у Дніпрі це такі сайти як – “Дніпроград”, сайт та телеканал “Відкритий”, “34 канал”, “51 канал”, “D1”, а, наприклад, у Луганській області дивіться публікацію “СМИ или идеологические средства пропаганды Лисичанска?” але це не класичні фейкові новинні сайти, це скоріш сайти пропагандистські, тому в даній публікації вони не є предметом дослідження.

Часто зовнішні фейкові новинні сайти репостять або рерайтять публікації з внутрішніх фейкових новинних сайтів і навпаки.

Якістю та серйозністю підходу до їх створення та наповнення. Загальне правило — зовнішні фейкові новинні сайти частіше краще пророблені у деталях та у наповненні. Внутрішні — пророблені гірше.

Фейкові новинні сайти не обов’язково зацікавлені саме у поширенні фейкових новин, є певна група сайтів які поширюють “гарячі” новини, не переймаючись їх достовірністю. Це робиться з метою залучення відвідувачів для показу їм рекламних банерів, тому на таких сайтах багато різної реклами та рекламних банерів.

Є й спільні риси за якими можна відрізнити фейкові новинні сайти:

– Зверніть увагу на адресну строку у якій вказано URL та домен сайту:

 • “неновинний” домен, наприклад домени — *.сс, *.com *.pp.ua, *.biz.ua, *.biz, *.tk, *.ucoz.net, *.narod.ru, *.international, *.org, *.net, *.am тощо,
 • незахищений сертифікатом протокол, наприклад — замість https://… – http://…,

 • “ворожий” домен, наприклад — varota, ua-novosti, voenkor, ua-stena, vestnik тощо, та домени з закінченням на *.ru, *.su,
 • “дивний” домен, наприклад — bbc-ccnn, elise, startko, kraina, bulava, uanews, russ-news, stce, ua24ua, mediainfo, ukrmilitary, lifter, wiolife, tochkazoru, vidlik, hreblya, hodynnyk, marik, barometr.info, coma.in.ua тощо,

 • випадковий домен, що не має жодного відношення до новин в Україні, наприклад вірменський сайт-сміттярка https://yelaket.am/ або https://mediainfo.am який навіть не має кирилиці в меню але раптом публікує стару новину з України:

 • імітація сайту реального ЗМІ – https://informator.press та https://informator.su підробка під https://informator.ua, https://ubn.in.ua підробка ttps://www.ubn.news тощо,
 • імітація під блог вигаданого персонажа – https://www.ponomaroleg.com, https://prefiksblog.co.ua, https://bestpost.co.ua, https://golapravda.blog, https://bloginside.in.ua тощо,
 • вигадана назва “під ЗМІ” – http://politolog.info, https://korektno.com.ua, http://365.co.ua, https://bbcccnn.com.ua, http://www.infopole.pp.ua, https://from-ua.com,  https://www.bn24.biz.ua, http://p-p.com.ua, https://puer-press.org.ua, https://binokl.cc, http://www.tochkazoru.pp.ua, https://infofakt.com.ua, https://umannews.in.ua, http://hodynnyk.pp.ua, https://lotolegalise.com, https://rezonans.cc, https://ukrmedia.top, https://blablamedia.info, https://bison-info.pro, http://zl-ua.news, https://www.pressroomnews.com, http://comment.co.ua, https://rezonans.cc, http://www.fayno.net.ua, http://www.akcent.info, http://www.prominnews.co.ua, https://n-v.com.ua, https://schojno.com.ua тощо, інколи їхні власники відверто чудять, наприклад сайт-сміттярка з доменом Novyny24.com (з відповідною сторінкою у Facebook – https://www.facebook.com/www.novyny24com) при переході по посиланню https://Novyny24.com переадресується на інший сайт-сміттярку – https://balabolka.net у якого теж кілька сторінок у Facebook з відповідною назвою, все це видає факи наювності єдиного власника цих сайтів-сміттярок,
 • ерзацпатріотичні назви – https://patrioty.org.ua, https://bagnetnacii.blogspot.com, https://www.vatra.net.ua, https://druzi.biz.ua, https://shlyahta.com.ua, https://perelaznews.blogspot.com, https://sbu.ua, https://slovo.news, http://www.fayno.net.ua, https://vdalo.info, https://cynicallviv.com.ua тощо,

З останнім випадком все складно. З одного боку в підвалі вказано номер телефону та електронна пошта, але ні прізвища Головного редактора ні інформації про засновника на сайті нема. Зате в нижньому інформаційному блоку є два гіперліки підписані як “Реклама на сайті” та “Контактна інформація”, але якщо клікнути на них. то переходеш на зовнішню рекламу. Лічільник сайту від bigmir.net а величезна кількість реклами та відсутність посилання на першоджерело вказує на те, що це типовий сайт-сміттярка.

 • назва сайту не корелюється з доменом, наприклад як на сайті https://bloginside.in.ua:

або: https://blablamedia.info:

або https://ukrvision.com.ua:

по коду з назви файла логотипа знаходимо сторінку на Фейсбуці, а серед публікацій знаходимо публікації з ще одного сайту цього ж власника: columnist.com.ua

об’єднує їх ще й ще одна спільна ознака. а саме практично це порожні шаблони у яких залишилися незаповненими меню та підвал сайту:

 

а обидва вони створені з використанням однакових шаблонів: Copyright © 2016 Click Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.

– Наступними ознаками, що можуть бути свідченням фейковості можна вважати такі:

 • у публікації відсутнє гіперпосилання на першоджерело,
 • у публікації вказано посилання на джерело, що не веде на публікацію у джерелі, тобто на головну сторінку сайту (хоча це не універсальна ознака, є цілком “нормальні” новинні сайти у яких виписано саме таке правило цитування, тому якщо на сайті по посиланню дійсно є така публікація, то це може бути нормально але якщо на сайті по гіперпосиланню такої публікації нема, то тут щось не те),
 • у публікації вказано посилання на джерело, що веде на сторінку 404 (сторінка відсутня),
 • у публікації вказано посилання на джерело, що веде на фейковий новинний сайт,
 • ні зверху публікації, ні знизу неї не вказано автора публікації, або замість автора вказано явно вигаданий псевдонім, наприклад “Политикан Политиканыч”, “Editor”, “Admin”, “Avtor” тощо, такі “автори” відразу зрозуміло, що не справжні, і от ящо матеріал підписано “Володимир Маркопольский” то тут є варіанти і щоб пересвідчитись чи це справжня людина. чи ще один “Политикан Политиканыч” стробуйте знайти його у мережі Facebook, навряд чи в природі існує журналіст у якого нема аккаунта в цій соціальній мережі, до того ж у нього повиннобути пі 5.000 друзів та сотні підписників, тому що всі журналісти є соціально активними людьми і соціальні зв’язки це необхідна умова їх роботи, тому цей критерій є критичним для визначення чи належить даний сайт до сайтів-сміттярок,
 • якщо у публікації містяться ілюстрації (фото, картинки. таблиці, інфографіка тощо), то вони не мають підпису про джерело або автора (це не обов’язково є ознакою фейковості сайту, але на серйозних сайтах такого не буває),
 • відсутня дата публікації,
 • в заголовку публікації одна чи декілька з літер змінена ла латинську літеру або на цифру,
 • “маніпулятивний” заголовок, наприклад “Неможливо повірити!” Раптово померла 33-річна популярна українська актриса“, 
 • в заголовку публікації або в її тексті занадто багато орфографічних та граматичних помилок,
 • в тексті публікації містяться ознаки машинного перекладу з іншої мови, найчастіше це російська,
 • в тексті публікації присутня ненормативна лексика та емоційні вислови (якщо це не цитати),
 • якщо в публікації містяться ілюстрації, а при спробі зберегти їх на локальному диску (чи здійснити пошук цієї картинки за допомогою сервісу Google “Поиск по картинке”) виявляється, що така функція на цьому сайті не можлива,
 • при копіюванні фрагменту тексту публікації разом з ним копіюється посилання на джерело (це не обов’язково є ознакою фейковості сайту, але на серйозних сайтах такого не буває),
 • незвично багато реклами, як банерів з одного чи з двох боків так і між абзацами в тексті публікації,
 • публікація розбита на кілька фрагментів і щоб її прочитати чи передивитися доводиться переходити по кількох сторінках,
 • нав’язливі пропозиції зареєструватися чи підписатися на розсилку.

– Настройки сайту або виконані не до кінця або видають його “запоребрикове походження:

 • посилання на сторінку Фейсбук, Твіттер та Інстаграм нікуди не ведуть,
 • серед посилань на офіційні сторінки у соціальних мережах є посилання на ВКонтакте, Одноклассники, МойМир тощо,
 • редакційна пошта на серверах Яндекс, Майл.ру, Рамблер тощо,
 • на сайті стоять російські лічильники та/або інші інформери,
 • меню сайту та/або текст Редакційної політики не українською мовою,
 • в розділі “Про нас” замість повної інформацію про засновника сайту, його Головного редактора (якщо його вказано, то щоб перевірити чи вказане призвище не є фейковим рекомендую перевірити його за допомоги мережі Facebook, тобто так само як і Автора) та адреси Редакції сайту немає нічого або є щось на кшталт такого як на сайті https://bison-info.pro:

 

Частіше за все сайти-сміттярки зроблені вкраї недбало і містять мало не всі перераховані ознаки, наприклад сайт-сміттярка з ерзацпатріотичною назвою “Думка” але з доменом з неправильною транслітерацією “димка” (dymka.com.ua) та недбало набраним текстом з зайвими та відсутніми пробілами та з відсутньою інформацією про засновника, про адресу редакції та без призвища Головного Редактора:

Можна копнути трохи глибше і звернути увагу на деякі ньюанси, наприклад, на віджети лічильників. Спробуємо подивитися статистику відвідувань у підвалі сайту https://informator.press:

відкривається вікно на якому вказано. що цей лічильник згенеровано для іншого домену:

а у підвалі сайту https://gazeta.ua встановлено лічільник прив’язаний до домену gpu-ua.info та й там статистика доступна лише по паролю:

Також можна звернути увагу на подробиці https сертифікату, а саме кому його було видано та коли тощо, наприклад:

 

Цю інформацію теж можна використовувати для подальших досліджень. Наприклад визначаємо IP адресу сайту та список сайтів на цьому IP. Для цього використовуємо спеціальні сервіси. наприклад, suip.biz, який для сайту columnist.com.ua визначає IP адресу: 89.184.93.189 для якої видає цілий список сайтів:

А для ukrvision.com.ua відповідно IP 89.184.92.231 та:

До цього треба ставитися помірковано, бо серед схожих доменів є й виключення, тому може й не всі вони належать одному власнику, можливо якісь з тих, що не схожі просто знаходяться на одному хостінгу, але й тут спільний власник не є виключенням.

Часто сайти-сміттярки утворюють цілі архіпелаги з репостами один на один. Це робиться як для придання публікації більш авторитетного виглду так і для SEO. Наприклад сайт-сміттярка з ерзацпатріотичним доменом znaj.ua та виконаний в ерзацпатріотичному стилі, але не містить відомостей ні про засновника ні про Головного редактора:

Але вже на іншому сайті-сміттярці politeka.net вже можна дізнатися, що він входить у “Информационное агентство ТОВ «ЗНАЙ»”:

Дивно як вони змогли зареєструвати домени першого рівня, особливо *.ua (реєстрацію в національних доменах виконують уповноважені органи та організації відповідних країн), але тенденція показує, що ці сайти розвиваються і поступово не лише спотворюють, а й утворюють штучний інформаційний простір, у якому вже й експерту не знайти правди…

Це основні ознаки, на які слід звертати увагу при переході по посиланнях на новинні сайти. Деякі з них не є обов’язковими ознаками фейковості сайту, особливо якщо сайт містить лише одну з них, але наявність навіть однієї з них є вказівкою на те що з сайтом може бути щось не те. До того ж відсутність наведених ознак не є гарантією того, що Вам не трапиться фейковий новинний сайт, зроблений на достатньому рівні маскування, тому необхідно використовувати здоровий глузд та чуйку і не забувати про критичне мислення, тоді відсоток обдурених читачів стане меншим.

Print Friendly, PDF & Email

LEAVE A RESPONSE

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *